titulky mapa_ceska

DietaTour


Liberec
17. 5. | 10:00
OC FORUM LIBEREC
SOUKENNÉ NÁMĚSTÍ

DietaTour


Praha
18. 5. | 10:00
OC ARKÁDY PANKRÁC
PRAHA 4

DietaTour


Plzeň
19. 5. | 10:00
OC OLYMPIA PLZEN
PÍSECKÁ ULICE

DietaTour


České Budějovice
20. 5. | 10:00
HYPERMARKET TESCO
ČESKÉ BUDĚJOVICE

DietaTour


Brno
21. 5. | 10:00
OC OLYMPIA BRNO
U DÁLNICE 777

DietaTour


Olomouc
22. 5. | 10:00
OC ŠANTOVKA
OLOMOUC

DietaTour


Ostrava
23. 5. | 10:00
AVION SHOPPING PARK
OSTRAVA
Liberec Praha Plzeň České Budějovice Brno Olomouc Ostrava
dieta_casopis
ZPĚT
Velký hubnoucí plán

Jdete do toho? Víte, že chcete shodit pár kilo a dostat se do formy? Pak máte to hlavní: odhodlání. A potřebujete jen poslední maličkost – dokonalý plán, který vás den za dnem provede náročným začátkem, aby vám po čtyřech týdnech šlo hubnutí už skoro samo!

Velký hubnoucí plán

Odborníci: Mgr. Adela Marečková, výživová poradkyně, www.petrhavlicek.cz, www.centrumvittore.cz Václav Krejčík, instruktor jógy a majitel Energy Studia, www.energystudio.cz, www.energyclinic.cz

Vzít hubnutí za dobrý konec chce zatraceně důkladnou přípravu. Je potřeba mít naprosto přesnou představu, co takové úspěšné hubnutí obnáší. Hlad, sebetrýzeň a mučení ve fitku? Nic z toho pro vás přichystané nemáme. Zato spoustu klidu, lásky, sebepoznávání, objevování nových obzorů a způsobů života.

Zastavte se a promyslete to

„Na začátku by určitě mělo být zastavení se a zjištění reálné situace,“ doporučuje na úvod výživová poradkyně Mgr. Adela Marečková s tím, že takové zastavení znamená obeznámení se s aktuálním zdravotním stavem, mírou nadváhy, případně obezity. Znamená to i schopnost sebekriticky si přiznat, proč zkrachovaly předchozí pokusy o hubnutí, co vás na nich trápilo, co vás svedlo na scestí. Když si to všechno sepíšete, jenom dobře. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že to tentokrát dotáhnete do zdárného konce.

Krok za krokem

Druhou věcí, již je třeba vzít na vědomí, je fakt, že vás čeká běh na skutečně velmi dlouho trať. „Změna životního stylu se netýká jednoho nebo dvou měsíců, je to změna, která by měla proběhnout doživotně. A proto také postupně, krok za krokem,“ podotýká Václav Krejčík, instruktor jógy a majitel Energy Studia, a výživová poradkyně ještě doplňuje: „Na všechno je třeba dát si čas. Čeká vás období plné změn, mnoha změn. A ty každý vstřebává různě ochotně i různě rychle. Vy na sebe ale určitě nespěchejte. Ještě před samotným začátkem si rozvrhněte i to, kolik času si na co dáte. První týden můžete nejvíc pozornosti věnovat tomu, abyste si zvykla na nové složení a rytmus dne. Druhý týden dáte maximální prostor jídelníčku. Začnete si všímat, co nakupujete, naučíte se číst etikety, kombinovat chutě, objevovat nové obchůdky a recepty a tak podobně. Třetí týden pro vás třeba přijde čas na sportovní aktivitu a čtvrtý si zase můžete pořešit, jak silná je vlastně vaše motivace, jestli není dobré ji přehodnotit a určit si, co vás bude popohánět dál.“ A samozřejmě, ty intervaly, během nichž si budete nabírat nové věci, mohou být i delší. A jednotlivé se mezi sebou délkou lišit. Na jídlo si třeba zvyknete rychleji než na pravidelný pohyb, s pitným režimem budete bojovat komplikovaněji než s plánovaním odpočinku a tak podobně. V každém případě, dejte si čas!

Reálné cíle

Také musíte vědět, že do svého hubnoucího plánu nastupujete s reálným plánem, cílem, k němuž můžete skutečně dojít – s ohledem na svůj věk, zaměstnání, počet dětí, nemoci, dědičné předpoklady a tak podobně. „Vycházejte také ze svých individuálních potřeb. Nezkoušejte to, co otestovala kamarádka. Že to zafungovalo na ní, nemusí vůbec znamenat, že to samé zabere také na vás. Každý jsme natolik jiní, že nemůže existovat jediný všeobecný, neutrální plán,“ varuje Václav Krejčík s tím, že je třeba vyvarovat se také extrémům, k kterým patří hladovění nebo snaha dosáhnout lepší fyzičky a životního stylu jen prostřednictvím jídla, bez pohybu, protože: „pohyb a strava jsou spojené nádoby, jedno bez druhého nefunguje! Člověk, který hubne bez cvičení, nehubne, jen ničí tělo uvnitř. Aby tělo hubnulo, musí mít svaly, protože ty si nárokují tuk, jak svůj zdroj energie. To znamená, že pokud člověk necvičí a hubne stravovací dietou, nevědomě se ničí. Organismus jen vypuzuje vodu, místo tuku spaluje i to málo svalové hmoty, zatímco tuk zůstává.“

Pocit svobody

Pokud vám má celá ta velká změna něco přinést, je to opojný pocit ze sebe sama. A k tomu se nedopracujete, pokud se budete do něčeho nutit. „Proto musí být váš plán na hubnutí plný věcí, které máte ráda, které děláte ráda, které vám chutnají,“ upozorňuje výživová poradkyně. A podle Václava Krejčíka je také důležité se osvobodit od „hlídacího psa“ v podobě váhy. Stejně vám jen těžko ukáže, co je pro vás důležité. „Když totiž člověk začne hubnout a cvičit, na váze trochu přibere, přestože se tuková vrstva se zmenšuje. Je to dané tím, že tuk je lehčí než sval. Proto jako první ubude objem těla, pak jeho hmotnost. Proto je důležité měřit objem pasu a nechat si místo vážení nechat jednou za čas překontrolovat výsledky hubnutí přístrojem, který odhalí aktuální množství tuků, vody a svalů v těle a objektivně zhodnotí vaše dietní úspěchy,“ vypočítává trenér jógy.

Na všechno sama?

Věčnou otázkou také je, zda se do celého velkého kroku odhodlat jen na vlastní pěst. Upřímně? S největší pravděpodobností pohoříte. Zvlášť, pokud jste obézní. Obezita je přece nemoc a zápal plic si taky všichni nezkusíte vyléčit sami, podomácku vymyšlenou terapií. Tak závažný problém už se dotýká vašeho zdraví, pohybového aparátu… Proto je na prvním místě konzultace s ošetřujícím lékařem. Pak by měl přijít na řadu výživový poradce, po něm trenér, a jestli se dostanete do úzkých, nebraňte se ani konzultaci s koučem na zdravý životní styl nebo psychologem. Koneckonců – šťastný člověk není nemocný, tedy ani obézní. A mnozí tlustí se do svých váhových potíží dostali kvůli psychickým problémům. Pokud to tak máte i vy (a pak to víc než tušíte), přestaňte se stydět a obraťte se na toho, kdo vám pomůže. Vy to evidentně nebudete. Ale ani vaše rodina (bude zřejmě taky trpět nadváhou), ani vaše kamarádky (správnou motivaci znáte jen vy) a nepomůžou vám bohužel ani stránky vašeho oblíbeného časopisu. Ty vám mohou nabídnout jen všeobecnou cestu, o které se dá jít. Jednotlivé kroky už musí být naprosto individuální! Proto i následující plán na čtyři týdny berte jako pomůcku, berličku, šablonu, kterou si ideálně se svými odborníky naplňte těmi SVÝMI pokroky…

1. týden

Pondělí – vykročte „pravou“

Jste na startovní čáře, gratulujeme – k odhodlání, prvnímu kroku. Ale pro jistotu ještě jednou: víte, že vás čeká boj? „Pokud člověk začíná hubnout, měl by si totiž na prvním místě uvědomit, že se nejedná o dietu a pohyb na 1-3 měsíce, ale že se jedná o změnu životního stylu na trvalo. Proto změny, které člověk provádí v procesu hubnutí, mají být trvalého charakteru a přicházet postupně,“ varuje hned na úvod Václav Krejčík, cvičitel jógy a majitel Energy Studia.

Úterý – nastartujte se

Tělo po ránu potřebuje doplnit tekutiny po dlouhé noci a také nastartovat metabolismus. To všechno pro vás může udělat jediná sklenička teplé vody se šťávou z poloviny růžového grepu. Vitamíny, flavonoidy, rychlé cukry a základ pitného režimu pro celý den, to vše v jednom vám dá obyčejná sklenice s grepovou šťávou. A kdyby vám grep nechutnal, klidně místo něj použijte kvalitní jablečný džus. Spolu s tím si vezměte také tabletku probiotik. Upraví se střevní mikroflóra, což je při hubnutí velmi důležité.

Středa – použijte fígle

Než si zvyknete na nový režim, párkrát uklouznete. Starý životní styl s vámi byl příliš dlouho na to, aby odešel během prvních tří dnů pokusů o změnu k lepšímu. Připravte si fígle. Na chutě na sladké zabere miska sušeného ovoce, když se budete cítit unavená, je skvělá hrst nepražených, nesolených oříšků. A pokud se vám začíná vtírat pocit, že to nezvládnete, domluvte se sama se sebou, že si usnadníte život jedním dnem, ve kterém si povolíte takřka všechno. „Takové volné dny mají velký psychologický efekt. Nemusí připadat vždy na středu, ale pomůžou vám. Jednou můžete mít volnou sobotu, když se chystá rodinná oslava, jindy třeba úterý, kdy jdou kolegyně na oběd do oblíbené restaurace a vy si nechcete dát nic ze své krabičky s ideálním jídlem. Je jen na vás, jak s ním naložíte, ale bránit se jednomu volnějšímu dni vůbec nemusíte. Časem stejně odezní, protože tělo už těžké, mastné, slané nebo sladké potraviny ani chtít nebude…“ vypočítává Mgr. Adela Marečková.

Čtvrtek – nařiďte budíky

Dodržovat pravidelnost – v jídle, pohybu, odpočinku – je základ. Nedaří se? „Nařiďte si klidně budíky, mobilní telefony, polepte lednici i kancelář lístečky s časovým harmonogramem. Pak se vám snáze bude dodržovat pravidlo, že není dobré jíst dříve než hodinu a půl od předchozího jídla (aby se vůbec stihly rozjet metabolické procesy a zpracování živin) a určitě nesmíte jíst později než po třech hodinách. Pak už tělo zase začíná hladovět. Takže nejpozději do tří hodin od snídaně svačte, zhruba po dvou hodinách obědvejte, po dalších třech hodinách opět svačte a za další dvě hodiny si dejte večeři… Je to jednoduché!“ říká výživová poradkyně.

Pátek – bavte se

I když na vás mimo domov čekají lákadla v podobě pochutin, alkoholu a rizika, že nedodržíte časový plán především co se jídla týče, neseďte doma a jděte se bavit. Izolace vám při hubnutí nic dobrého nepřinese. „Život je prostě takový, patří do něj i zábava, společnost, pokušení. Proto by do něj mělo tohle všechno patřit i při přechodu na zdravý životní styl. Snažit se sedět doma, o samotě, je spíš recept na spadnutí do depresí než cokoliv jiného. Proto už od prvního týdne hledejte kompromisy a bavte se. Prospěje vám to!“ doporučuje Mgr. Adela Marečková.

Sobota – jděte ven

Procházky jsou přesně tím pohybem, kterým můžete začít. Vyčistí vám hlavu, nezatíží pohybový aparát, posílí oběhovou soustavu, nastartují metabolismus. Základem je jít tak rychle, abyste při svém procházkovém tempu dokázala mluvit. A jít tak dlouho, aby tělo začalo spalovat, což mu trvá zhruba 30 minut. Všechno nad půl hodinku už vás zbavuje tukových zásob! Napoprvé stačí třeba jen celkem 35 minut, ať se nestrháte. A až dorazíte domů, můžete si hned naplánovat, kdy se půjdete projít příště!

Neděle – všechno připravte

„Sedněte si třeba u odpoledního čaje s tužkou a papírem a připravte si plán na další týden. Vepište do něj všechno. Svoje povinnosti vůči rodině, v práci, časy, kdy budete jíst i co to pravděpodobně bude (podle toho vzápětí sepište nákupní seznam na celý týden a udělejte velký nákup – v lednici pak pořád bude to, co smíte, a zamezíte riziku hladovění a tápání!). Vznikne vám z toho velmi dobrý plán, ze kterého také hned uvidíte, kdy přijde čas na pohyb a relaxaci!“ doporučuje Mgr. Adela Marečková, jak se krok za krokem naučit sama za sebe sžívat s novým životním stylem, jak jej bezbolestně zapracovat do fungování rodiny. Protože váš nový životní rytmus nesmí omezovat ani vás, ani ty, které máte kolem sebe.

2. týden

Pondělí – zvažte vážení

Je jasné, že už chcete vědět, jaké výsledky přinesl první týden. Ale klidně ještě vydržte. „Chodíte-li k odborníkovi, zhruba po dvou měsících vás převáží a přeměří on sám, spolehlivě, objektivně. A takový interval bohatě stačí – o to větší překvapení vás potom bude čekat,“ doporučuje Mgr. Adela Marečková s tím, že pokud potřebujete jako jeden z motivů prostě vědět výsledky dřív, raději se měřte, sledujte, jak vám jsou kalhoty, a na váhu určitě nestoupejte častěji než jednou za týden: ve stejnou dobu, za stejných podmínek (před snídaní, například) a myslete na to, že váhu ovlivňuje třeba i to, v jaké fázi menstruačního cyklu se nacházíte. Což nás vrací k tomu, že vážení po měsíci, dvou je stejně prostě nejlepší!

Úterý – postupně přidávejte

Protože všeho moc škodí, nespěchejte na sebe. Jestliže se pořád necítíte na pravidelné chození do fitka, cvičení, posilování, ještě týden počkejte. „Změn je mnoho, zvykáte si na nový rytmus dne, nové chutě… nemůžete chtít prostě zázraky,“ upozorňuje výživová poradkyně. Takže si aktivity, novoty a změny ordinujte postupně, ať se vám z nich nezamotá hlava!

Středa – sejděte se s trenérem

Že ještě pravidelně necvičíte, neznamená, že se na pohyb nepřipravujete. Co kdyby byl dnešek dnem, kdy se sejdete s budoucím trenérem nebo si na internetu najdete vhodné cvičení pro začátečníky? Ať se aspoň naladíte na to, co vás brzy čeká…

Čtvrtek – držte se plánu

„Někteří hubnoucí se po pár dnech mají chuť vzdávat. Ti, kdo před hubnutím trpěli nutriční podvýživou, mají najednou pocit, že prostě jedí příliš. A že by si měli ubrat, že se výživový poradce spletl, když jim naordinoval TOLIK jídla. Ti, kdo před hubnutím naopak jedli více, než potřebovali, trpívají chvíli lehkých hladem. A když pocity přejedení u jedněch a pocity hladu u druhých pár dní trvají, mívají obě skupiny chuť to vzdát. Zbytečně. Žaludek je velmi pružný, brzy se přizpůsobí správným porcím – menším i těm větším,“ konstatuje Mgr. Adela Marečková s tím, že počáteční pocity nepohody do konce druhého týdne určitě pominou!

Pátek – zatočte s leností

I když ještě nechodíte pravidelně cvičit, hýbat se můžete. Nebo spíš byste měli. „Tělu je přirozený pohyb. Pohyb je potřebný pro správné fungování celého organismus a přiměřený pohyb je život! To je zákon přírody. Pokud to člověk porušuje svou leností, tělo mu to vrací. Je dobré si uvědomit hodnotu svého zdraví dříve, než je pozdě,“ varuje cvičitel jógy a majitel Energy Studia Václav Krejčík s tím, že není třeba se „zbláznit“ a chodit do tělocvičny šestkrát týdně. Ale spíš stojí za to hledat si během dne přirozený prostor pro přirozený pohyb – nejet výtahem, ale jít pěšky, nechat v garáži auto a projít se na tramvaj... Možná to bude chvíli časově náročnější, přesto to stojí zato!

Sobota - pijte na své zdraví

Bez správného pitného režimu to nepůjde. Aspoň jeden den si poctivě pište, kolik tekutin přijmete, když se nehlídáte a nenutíte. Takřka stoprocentně zjistíte, že tekutin máte nedostatek. Ideálem je přijmout okolo 30-35 ml vhodných tekutin na každé kilo vaší váhy, rozložit si pitný režim v pravidelných intervalech během dne, pít v množství, které naráz nepřekročí 250ml hrníček a nejvíc zavodnit tělo během dopoledne. K večeru může množství tekutin lehce klesat. V každém případně by vám měla hodně chutnat neochucená, neperlivá voda. Pro lepší pocit si ji dovolte čas od času zpestřit trochou 100% džusu (2:1), vyměňte ji za voňavý čaj, ale pro jistotu se zbavujte přemíry kávy (odvodňuje) a sladkých nápojů včetně těch, které vás lákají na umělá sladidla a fakt, že po nich nepřiberete. To možná ne, ale umělá sladidla pro zdravého člověka, tedy nediabetika, dvakrát vhodná nejsou…

Neděle – vyčistěte si hlavu

Relax, to je to, oč tu běží. Pokud vám na vyčištění hlavy vyhovovala procházka, šup na ni i dnes. Vlastně klidně každý den. Jen si ji oproti té minulé o pět minut protáhněte, ať se přece jen ladíte do kondice. Jestliže se nestydíte jít do bazénu, dejte si pár temp. Objednat se můžete klidně i na masáž, jít jen tak na kafe s kamarádkou. A slíbit si, že aspoň jeden den v týdnu bude váš, tedy naplněný tím, co máte ráda a u čeho si odpočinete. A protože je neděle, čeká vás i sestavení plánu na následujících sedm dní!

3. týden

Pondělí – hrajte si

Je důležité, aby vás nové jídlo bavilo. Hrajte si tedy s chutěmi a třeba jednou za týden zařaďte do jídelníčku něco, co jste ještě nikdy neokusila. Stačí nový druh ovoce, pečiva, maso, které často nejídáte… A zdravým, „nezáživným“ chutím, dejte šanci v netradičních kombinacích.

Úterý – přidejte pohyb

Je tu další den D! Jídlo už máte jakž tak zajeté, zvykáte si na nový rytmus dne, a co bude ještě potřeba? No jistě, pohyb! Před týdnem jste si jej vybrali, setkali se v ideálním případě se svým trenérem… Dnes od něj dostanete pohybový plán a společně se do toho pustíte. Pokud začínáte sami, rozhodně „nepřepalte“ začátek. Jestliže jste roky jen seděla za stolem v kanceláři, maratón uběhnete asi tak za rok, rozhodně ne první den tréninku!

Středa – řešte potíže

Děje se něco, co vám nedělá dobře? Cítíte se stále hladoví nebo naopak přejedení? Nejraději byste se vším sekli? Volejte svého výživového poradce a jestli ho ještě nemáte, pořiďte si ho. „Potenciální hlad se nepokoušejte řešit ani přidáním zeleniny. Je nízkokalorická, hlad nezažene, ani nezlepší hladinu cukru v těle. Pokud máte hlad, máte prostě hlad, a na to zelenina nefunguje. Ani ovoce, i když u něj je to už trošku lepší díky obsahu jednoduchých cukrů,“ vysvětluje Mgr. Adela Marečková.

Čtvrtek – pište si deník

Máte-li na to povahu, zaznamenávejte si v prvních týdnech všechno, co podnikáte nového. Pište si i své přešlapy, zkušenosti s novými chutěmi, pocity po prvních lekcích cvičení, první zjištění, že vám oblečení začíná být volnější. Mezi řádky svého vlastního psaní sama sebe povzbuzujte, vezměte deník jako možnost „vyplakat se“, když se cokoliv zadrhne… Jen se mějte na pozoru před tím, abyste se stala otrokem svého deníku. Když pár dní zápis vynecháte, asi je to znakem toho, že všechno funguje, jak má. A i kdyby ne, můžete to dohnat. Prostě, deník není nutnost. Může to být jen skvělý pomocník.

Pátek – promyslete strategii

Zdá se vám, že se v tom trochu ztrácíte? Zamyslete se nad možností, že by s vámi hubnula vaše kamarádka (ovšem podle svého individuálního plánu), že byste šla do skupinového kurzu hubnutí nebo to chvíli zkusila s koučem. Cokoliv, co vás podpoří, se počítá!

Sobota – hlídejte si tempo

Nejde jen o to, abyste se vracela do kondice alespoň dvakrát týdně. Jde i o to, v jakém tempu to uděláte. Hlídat se můžete výpočtem optimální tepovou frekvenci a její dodržování za vás naopak ostráží vhodný sporttester. A jaká je vaše optimální tepová frekvence pro spalování? Od čísla 220 odečtěte svůj věk a násobte jednou 0,6 a podruhé 0,7. Získáte tak optimální rozmezí tepové frekvence pro spalování! Například pětatřicetiletá žena snažící se o zhubnutí bude muset udržovat tepovou frekvenci mezi 111 a 129,5… Jednoduché! Pokud nechcete spoléhat jen na teoretické vzorce, nechte si udělat zátěžový test zaměřený na určení pracovních pásem, tedy na vymezení aerobního tepového pásma.

Neděle – zkuste lymfomasáže

Je pochopitelné, že se budete neustále snažit hledat pomocníky na hubnutí. Tím správným mohou být například lymfomasáže. „Zvláště pro ženy, které chtějí hubnout, není vůbec špatné, když hned v začátcích podpoří hubnutí právě uvolněním lymfy na lymfatické masáži. Pak se daleko lépe hubne a očišťuje tělo,“ doporučuje Václav Krejčík, cvičitel jógy. Podobně očistně či podpůrně pak fungují také návštěvy sauny, páry nebo různé kosmetické, zvláště bahenní zábaly. Zapomeňte ale na to, že jsou takové metody samospasitelné a zhubnou „za vás“. „To samé platí o zázračném cvičení, při kterém jen ležíte na jakémsi stole, zapichování jakýchsi jehliček. Tohle nejsou cesty ke zhubnutí!“ varuje Václav Krejčík.

4. týden

Pondělí – odolejte nástrahám

Zdá se vám, že už si můžete dovolit sem tam hřešit, protože se vám přece hubnutí daří? „V takovou chvíli je důležité si uvědomit, že výsledky, které vidím, nenastaly díky starému, ale díky novému životnímu stylu…“ upozorňuje Mgr. Adela Marečková s tím, že pokud se ještě ozývají touhy po starém „dobrém“, je na čase připomenout si, proč to všechno děláte!

Úterý – dodržujte pravidla

Chodit cvičit má své zákonitosti. „Během cvičení je vhodné doplňovat pitný režim a pokud se člověk hodně potí, přikláním se k iontovému nápoji, který doplní vypocené minerály! Každá sportovní aktivita by měla mít úvodní protažení, zahřátí, pak následuje samotný výkon. Po celém cvičení je potřeba se znovu protáhnout,“ popisuje Václav Krejčík, co je třeba dodržovat, aby nedošlo například k poškození nezahřátých svalů a podobně. Po sportovní aktivitě je také čas se najíst. Přesvědčení, že když jste něco namáhavě vypotila, přece to zase nepřijmete ve stravě, je mylné. To hladovějící tělo by začalo nabírat.

Středa – vyhněte se monotónnosti

Zdá se vám, že jíte pořád to samé? Chtějte po výživovém poradci změnu. Slané snídaně vám může zaměnit za sladké, zpřeházet jídla, jak by vám to vyhovovalo. „Navíc, čím více variant stravovacího plánu klient dostane, tím více mu porozumí!“ podotýká Mgr. Adela Marečková.

Čtvrtek – buďte aktivní i v práci

Sedět celý den za stolem? To přece do vašeho nového životního stylu nepatří. A protože během pracovní doby máte nárok na krátké pauzy, vyplňte je kromě pravidelného jídla také pravidelným, lehkým pohybem. Stačí protažení ztuhlého těla, fakt, že si cvičně vyběhnete schody za kolegyní o patro výš nebo po obědě obejdete budovu vaší firmy. Tělo, které si jednou na pohyb zvykne, ho samo bude vyžadovat tak, jako si říká o pití, jídlo, spánek… Podpořte ho v tom, jakkoliv budete moct.

Pátek – trpělivě odvažujte

Ještě není čas podlehnout vábení mylného pocitu, že už jste si na všechno zvykla. Návyk na nový životní styl trvá určitě v řádu měsíců! Takže i nadále poctivě potraviny odměřujte a odvažujte. „Vinou odhadovaných porcí byste mohla začít mít tendenci jíst méně. Ale objevit se může tendence také si přidat – což nevadí jedině tehdy, když už v tuto chvíli adekvátně cvičíte a věnujete se pohybu. Každopádně, vzdát se kuchyňské váhy nedoporučuji dříve než za tři až čtyři měsíce,“ doporučuje výživová poradkyně.

Sobota – rekapitulujte

Start bude již brzy za vámi. Je čas zrekapitulovat, co se vám povedlo, co vás nadchlo, co vás příjemně překvapilo, co jste dokázala, aniž jste to předtím čekala. Přesně to můžete všechno najít ve svém deníku. A když ho nemáte, vzpomínky bohatě stačí. Vždyť jsou ještě tak živé!

Neděle – malujte si budoucnost

Máte za sebou první měsíc, dole aspoň pět kilo a gratulace jsou na místě! Stejně jako otázka, co bude dál? Přece další hubnutí a ukotvování nových návyků. „Koupit si můžete novou kuchařku, nové nádobí, na kterém se dá zdravě vařit, knížky, jež vás mohou inspirovat,“ navrhuje Mgr. Adela Marečková s tím, že čím dále se se zdravějším životním stylem dostanete, tím víc si ho budete užívat. Za odměnu si určitě zasloužíte i nové boty na procházky, nové tričko, které bude umět odvádět pot, novou permanentku do tělocvičny, protože v tuhle chvíli už bezpečně víte, zda jste si vybrala vyhovující pohyb, který vás bude ještě dlouho bavit. Po měsíci už bude vaše hubnutí skvělou hrou, jejíž pravidla jste postupně spolu s námi vstřebala… Hodně štěstí!

TEXT: Jana Potužníková

NAHORU

Další články z rubriky

5. ročník Dietatour je za námi!

5. ročník Dietatour je za námi!

28. 5. 2014 | Kamion plný rad o zdravém životním stylu vyrazil do největších měst po celé České republice.

DIETATOUR 2014

DIETATOUR 2014

15. 5. 2014 | Časopis Dieta vyráží za vámi! Pátý ročník Dietatour je tu! Kamion plný rad o zdravém životním stylu…

10 OTÁZEK NA Petra Havlíčka/2.část

10 OTÁZEK NA Petra Havlíčka/2.část

15. 5. 2014 |

10 OTÁZEK NA Petra Havlíčka/1.část

10 OTÁZEK NA Petra Havlíčka/1.část

12. 5. 2014 |

facebook
vyherci_souteze
prvni_vyherce
EvaHorká
prvni_vyherce
BarboraBeerová
prvni_vyherce
MarieBenešová

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI